Długowieczność – genetyka, czy działanie psychologiczne?

dlugowiecznosc genetyka czy dzialania psychologiczne królowa elżbieta 2 książe karolDługowieczność – genetyka, czy działanie psychologiczne?

Według prowadzonych badań, długość naszego życia w najmniejszym stopniu zależy od genów jakie posiadamy. Okazuje się, że sposób w jaki prowadzimy swoje życie, ma ogromny wpływ na to ile będziemy żyć. Oczywiście nikt nie odkrył jeszcze jednej, skutecznej metody by wydłużyć nasze życie. Istnieje mnóstwo czynników, które mogą w tym pomóc, ale nie mamy pewności, że to dzięki nim możemy cieszyć się długim życiem w zdrowiu i szczęściu.

Mity o długowieczności

Istnieje dużo mitów dotyczących długowieczności. Nieprawdą jest to, że jeśli tylko bardzo byśmy chcieli, możemy żyć 100 lat. Dużo znaczenia ma tu ewolucja. Nie jesteśmy zaprogramowani na długowieczność. Jesteśmy po to, by się rozmnażać i tworzyć nowe pokolenia. Nie ma także sposobów, które spowalniają proces starzenia albo nawet go odwracają. Dieta i sposób, w jaki spożywa się jedzenie, aktywność fizyczna, a także kontakty towarzyskie mają wpływ na nasze życie, a co za tym idzie także na jego długość.

dlugowiecznosc genetyka czy dzialania psychologiczne królowa elżbieta 2 książe karol

Psychoterapia – czy ma znaczenie?

Dużą rolę odgrywają tu psychologowie i ich wiedza na temat procesu starzenia się. Wiadomo także, że okres starości charakteryzują różne choroby. Rola psychologa i terapii psychologicznych jest tu bardzo ważna. Psycholog nie tylko pomaga osobie starszej, jak również rodzinie tej osoby przejść przez ciężkie etapy choroby. Może też okazać się skutecznym towarzyszem dla osób, którym trudno jest zaakceptować fakt, iż młodość jest już za nimi. Psychoterapia może się tu okazać bardzo ciekawą podróżą w głąb własnego, przeszłego życia, z którym mamy do załatwienia ciągle jakieś sprawy…

 

A tak na temat długowieczności wypowiada się Dan Buettner, pisarz i publicysta z National Geographic, a także badacz procesów związanych z długowiecznością –> zobacz tutaj

 

About the author: zielonydomek

Leave a Reply

Your email address will not be published.